Pirmoji rinktinės varžovė – pavojinga Gruzijos rinktinė (apžvalga)

Ilgai lauktas Lietuvos rinktinės startas Europos čempionate – jau šiandien. Kartu su dar 11 rinktinių, lietuviai šiandien sužais savo pirmąsias rungtynes 2017 metų senojo žemyno pirmenybėse. 18:30 val. startuojančioje dvikovoje mūsų šalies atstovai išbandys savo jėgas su pastaraisiais metais krepšinio pakilimą patirianti Gruzija. Sport24.lt jums pristato būsimų varžovų apžvalgą.

Gruzija

Šalies krepšinio istorija:
Europos čempionate dalyvauja: 4 kartą
Geriausias pasiekimas: 11 vieta (2011 metais)
Iš viso Europos čempionatuose: 5 pergalės ir 14 pralaimėjimų
Praėjusiame Europos čempionate: 15 vieta

Dar 2009 metais žaidusi Europos čempionato B divizione, Gruzijos krepšinio rinktinė buvo viena iš tų, kurios sėkmingai pasinaudojo FIBA sprendimu praplėsti Europos čempionate dalyvaujančių rinktinių skaičių. Iki tol buvęs 16 komandų formatas buvo pakeistas nauju, kuriame į Europos pirmenybes patenka 24 rinktinės. Į praplėstas Europos pirmenybes pirmu bandymu patekusiai rinktinei Lietuvoje sužaistas pirmasis čempionatas turėjo palikti tik teigiamus įspūdžius – gruzinai debiutuodami užėmė 11 vietą.

Nors vėliau Gruzijos rinktinė nepraleido nė vienerių Europos pirmenybių, pagerinti debiutinio pasirodymo jiems iki šiol taip ir nepavyko: 2013 metais jie liko 17, o 2015 metais 15 pozicijoje. Beje, praėjusiose pirmenybėse galimybes žengti toliau iš Gruzijos rinktinės atėmė būtent lietuviai – atkakliose aštuntfinalio rungtynėse Lietuvos rinktinė tik po dramatiškos kovos 85:81 įveikė iki paskutinių mačo akimirkų dėl pergalės kovojusius varžovus.

Atrankoje į šį Europos čempionatą gruzinams didelių problemų nekilo – pralaimėjusi vos vieną mačą Gruzijos rinktinė savo grupėje užėmė pirmąją poziciją.

Pasiruošimas pirmenybėms:
Rezultatai draugiškose rungtynėse: 6 pergalės ir 2 pralaimėjimai

Gruzijos rinktinė pasirengimo cikle demonstravo išties puikius rezultatus. Jei pergalės prieš be savo žvaigždžių rungtyniavusią Latviją (73:69), ar dvi laimėtos dvikovos namuose prieš Čekiją (87:76 ir 68:64), pernelyg nestebino, tai kitos trys pergalės buvo pasiektos prieš išankstinius rungtynių favoritus. Iš pradžių Lietuvoje nugalėję mūsų šalies krepšininkus (81:70), vėliau pasiruošimo ciklo pabaigoje „Akropolio“ turnyre Graikijoje gruzinai įveikė ne tik šeimininkus (72:71), tačiau ir Serbijos rinktinę (68:66) bei iškovojo pirmąją vietą šiame draugiškame turnyre.

Tuo tarpu du šios rinktinės pralaimėjimai buvo patirti pirmosiose ir paskutinėse pasiruošimo etapo rungtynėse. Pirmoje dvikovoje, kuri įvyko dar liepos pabaigoje, mače su Austrija patirtą nesėkmę (77:87) galima lengvai paaiškinti: varžovai tuo metu jau baigė savo pasiruošimą Pasaulio čempionato atrankai, o Gruzijos rinktinė dar tik pradėjo savo darbą ruošiantis Europos pirmenybėms. Antrasis gruzinų pralaimėjimas buvo patirtas „Akropolio“ taurės rungtynėse su Italija (65:73).

Stipriosios varžovų pusės ir komandos lyderiai:

Pavojingiausi žaidėjai: Zaza Pačulija, Tornikė Šengelija, Giorgis Šermadinis.
Didžiausia Gruzijos rinktinės stiprybė – susižaidimas. Ši rinktinė jau daugybę metų rungtyniauja kartu bei vienas kitą puikiai pažįsta, o tai matoma ir jų žaidime. Kitas gruzinų ginklas yra individualiai stiprūs aukštaūgiai. Nors šios šalies rinktinėje neabejotinai trūks Viktoro Sanikidzės, sustabdyti Z. Pačulijos ir T. Šengelijos duetą bus nelengva užduotis visoms čempionate prieš Gruzijos rinktinę stosiančioms ekipoms. Tuo tarpu gynėjų grandyje gruzinai ir toliau neturi pirmojo ryškumo žvaigždžių, kurios savo meistriškumu galėtų prilygti priekinės linijos žaidėjams.

Neturėdami rinktinės lygį pasiekti galinčių jaunų gynėjų, gruzinai į šį čempionatą vešis tris veteranus (visiems jiems jau yra 31-eri arba dar daugiau metų) bei vieną natūralizuotą amerikietį. Bandymas savo sudėtį stiprinti natūralizuotu gynėju iš JAV Gruzijos rinktinei tikrai ne naujiena, tačiau iki šiol iš jų šios šalies rinktinė vargu ar sulaukdavo tokio didelio indėlio, kokio būdavo tikimasi. 2011 metais į pirmenybes Gruzija vežėsi Keithą Haynesą, 2013 metais jo vietą užėmė Richardas Hickmanas, o 2015 metais rinktinėje vieta buvo patikėta Jacobui Pullenui. Istorijos keisti gruzinai nepasiruošę ir prieš šį čempionatą, vėl bandydami savo gretas sustiprinti nauju amerikiečiu – šįkart Gruzijos pilietybė ir vieta komandoje buvo skirta Michaelui Dixonui.

Dar visai neseniai dėl didžiausios Gruzijos rinktinės žvaigždės Z. Pačulijos dalyvavimo Europos čempionate kilo daugybė klausimų. Centras buvo patyręs traumą ir praleido „Akropolio“ taurės turnyrą, tačiau jau spėjo grįžti į treniruotes ir yra pasiryžęs stoti į kovą. NBA čempiono netektis komandai būtų atsiliepusi itin skaudžiai: 33-ejų metų žaidėjas jau daugybę metų yra savo rinktinės lyderis, per karjerą nacionalinėje ekipoje ne tik vidutiniškai rinkdamas po 16,5 taško ir atkovodamas po 8,1 kamuolio per rungtynes, tačiau ir savo kietu žaidimu rodydamas pavyzdį kitiems komandos žaidėjams. Būtent kietas ir kartais net „nešvarus“ žaidimas tapo vizitine žaidėjo kortele ir NBA, kur gruzinas praleido paskutinius 14 savo karjeros sezonų. Nors ten Z. Pačulija negauna tiek laisvės puolime, kiek Gruzijos rinktinėje, tačiau visada aktyviai žaidžiantis centras rasdavo kitų būdų kaip prisidėti prie „Golden State Warriors“ pergalių šiame sezone, po kurio ekipa pasidabino NBA čempionų žiedais. Negana to, veteranas taip pat sėkmingai gali surasti laisvą komandos draugą, tad šiam žaidėjui turint kamuolį budrūs turi būti visi penki besiginantys žaidėjai.

Kitas itin svarbus žaidėjas Gruzijos rinktinėje – Tornike Šengelija. Nors, skirtingai nei Z. Pačulijai, jam NBA įsitvirtinti nepavyko, po trijų metų už Atlanto į Europą grįžęs gruzinas iš karto pradėjo įrodinėti, kad gali būti rimta jėga europiniame krepšinyje. Universaliu žaidimu puolime garsėjantis žaidėjas varžovus gali bausti įvairiais būdais ir iš visų nuotolių, o Gruzijos rinktinėje žaisdamas po 30 arba dar daugiau minučių, jis nė kiek nemažina savo agresyvumo bei rungtyniauja sau įprastu aukštu tempu.

Centro pozicijoje Gruzijos rinktinė turi ir dar vieną aukšto lygio žaidėją – G. Šermadinį. 216 cm aukštaūgis į Europos pirmenybes atvyksta po puikaus sezono Ispanijoje bei pasirašęs sutartį su Malagos „Unicaja“ klubu. Ūgį ir kitus fizinius duomenis krepšinio aikštelėje puikiai išnaudojantis žaidėjas yra ne tik labai pavojingas atakuojant, kur netoli krepšio turi platų puolimo arsenalą, tačiau ir sėkmingai gali ginti savo krepšį nuo varžovų atakų. Nors komandoje esant Z. Pačulijai jam sunku tikėtis gauti daug laiko aikštėje, tačiau galima neabejoti, jog per savo gautas minutes G. Šermadinis pridarys varžovams problemų tiek puolime, tiek gynyboje.

Rungtynių svarba:

Nors tai tik pirmosios grupių etapo rungtynės, pergalė šiose rungtynėse būtų itin svarbi abiems rinktinėms. Nepaisant to, kad prieš šias rungtynes Gruzijos rinktinė nejaučia tokio spaudimo, kaip jų varžovai, pergalė prieš Lietuvą jiems padėtų dar labiau pasitikėti savo jėgomis ir įrodyti, jog draugiškose rungtynėse demonstruoti rezultatai nebuvo tik atsitiktinumas.

Tuo tarpu lietuviams šiame mače iškovota pergalė padėtų išvengti dar didesnio spaudimo bei psichologinės įtampos. Iš Lietuvos rinktinės šioje grupėje tikimasi aukščiausių rezultatų, o pralaimėjimas jau pirmąjame ture atneštų visiškai nereikalingų neigiamų emocijų bei kritikos, kuri, veikiausiai, visų pirma būtų paleista į rinktinėje debiutuojantį trenerį Dainių Adomaitį. Geriausias būdas to išvengti – puikus rinktinės žaidimas bei pergalė ketvirtadienio dvikovoje.

(Komentarai rašomi puslapio svečių Intensedebate platformoje. Įžeidžiančius ir draudžiamus komentarus periodiškai šaliname. Praneškite raportais apie pažeidimus, pašalinsime per 7d.)
Related Posts