Sporto federacijos ir lažybų operatoriai siekia užtikrinti saugų ir sąžiningą žaidimą

Lažybų bendrovės, siekdamos sąžiningo žaidimo, kiekvienais metais riboja galimybę dalyvauti lažybose sukčiaujantiems asmenims. Toks sprendimas priimamas dėl kelių priežasčių: išreiškus norą patiems lošėjams arba kilus įtarimams dėl sukčiavimo galimybės. Pastarųjų skaičius, deja, bet nuolat auga, todėl lažybų bendrovės vis daugiau investuoja į prevenciją apsaugoti sąžiningų žaidėjų žaidimą.

Sąžiningiems lažybų dalyviams nerimauti neverta

Siekiama, kad azartinių lošimų sektorius būtų sąžininga, skaidri bei visoms pusėms naudinga pramoga, todėl lažybų bendrovės skiria daug dėmesio ir investicijų sukčiavimo prevencijai. Pastebėjus pasikartojančius įtartinus statymus iš kelių paskyrų, kai didelės sumos statomos už konkrečius įvykius, pavyzdžiui, tikslų rezultatą, geltonų kortelių skaičių, rungtynių eigą ar žaidėjo pasiekimus, jos yra stebimos akyliau. Įprastai tokių statymų dalis būna labai maža, todėl priešingos tendencijos atkreipia dėmesį.

Įtartinų statymų lošėjų paskyrose tam tikrais atvejais gali būti ribojamos ir didžiausios leistinos statymų sumos apskritai visuose statymuose arba konkrečiose sporto šakose, arba už tam tikras statistikas. Ribojimo imamasi tik kraštutiniais atvejais, o sąžiningi žaidėjai gali būti garantuoti, kad jų duomenys yra apsaugoti ir priėjimo prie jų neturi kiti asmenys. Sukčiautojai yra linkę imtis kraštutinių priemonių ir gali siekti pasinaudoti kitų žaidėjų paskyromis, nepaisydami gręsiančios administracinės ar baudžiamosios atsakomybės.

Šie ribojimai gali būti taikomi tiek atliekant statymus internetu, tiek lažybų punktuose. Ribodami prieigą lošti lažybų operatoriai vykdo įstatymais nustatytą pareigą ir užtikrina atsakingą, saugią ir kokybišką pramogą sąžiningiems žaidėjams. Lažybų organizatoriai itin saugo dalyvių privatumą ir duomenimis su valstybės institucijomis dalinasi tik įstatymų numatytais atvejais.

„Kiekviena sporto šaka, o taip pat ir lažybos, turi būti žaidžiamos sąžiningai, pagal garbingus sportinius principus. Siekiant užkirsti kelią sukčiavimams Lietuvos futbolo federacijos (LFF) iniciatyva pradėtas ne vienerius metus trukęs procesas, kurio rezultatas–Lietuvos Respublikos Seimopriimtos įstatymų pataisos kriminalizuojant manipuliavimą rezultatais sporte”, – sako LFF generalinio sekretoriaus pavaduotojas Edgaras Stankevičius.

Jis vardija, kad LFF kovodama su nesąžiningu žaidimu taiko virtinę prevencinių priemonių: komandų, žaidėjų ir dalininkų patikrą prieš jų registraciją čempionate, įvestas privalomas „namų“ rungtynių filmavimas LFF Pirmoje lygoje ir sankcijos už to nesilaikymą, prevencinės akcijos prieš įtartinas rungtynes, esant poreikiui,–jų atidėjimas, stabdymas ir nutraukimas. E. Stankevičius pabrėžia, kad šios priemonės taikomos užtikrinti sąžiningą žaidimą ir kokybišką pramogą žiūrovams, kadangi pasikartojantys sukčiavimo atvejai nepataisomai sumenkina sporto patrauklumą, o vėl atkurti pasitikėjimą žaidimu yra be galo sunku.

Sukčiaujančių asmenų įtrauktiems aplinkiniams irgi gresia atsakomybė

Deja, bet pastaruoju metu padidėjęs sukčiaujančių lošėjų skaičius turi neigiamą poveikį sąžiningiems lošėjams. Dėl asmenų sukčiavimo lažybų bendrovės gali būti priverstos mažinti savo pasiūlą. Taip pat, vykstant tyrimui, gali būti blokuojamos ir niekuo dėtų lošėjų paskyros, jei jų statymai buvo panašaus pobūdžio į įtariamų sukčiavimu asmenų.

Neretai sukčiauti linkusių asmenų pirminės lažybų operatorių taikomos priemonės nesustabdo. Nebegalėdami lažintis patys, jie į savo veiklą įtraukia kitus asmenis. Tam naudojami skirtingi būdai. Vienas jų, kito žmogaus paskyros perpirkimas, kai potencialūs pardavėjai surandami internetiniuose portaluose. Taip pat neretai bandoma prašyti, kad kiti asmenys lažybų punktuose atliktų statymus už juos. Kitas būdas, taikomas daugelio apribotų lošėjų, yra artimųjų įtraukimas. Jų paskyros gali būti perimtos slapta, tiesiog pasisavinant prisijungimo kodus, arba sutartinai, paprašius susikurti paskyrą ir perleisti ją lošėjui.

„Pagelbėti sutinkantys žmonės dažniausiai net nesuvokia, jog tai yra neteisėta. Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymas numato, jog dalyvauti nuotoliniuose lošimuose leidžiama tik asmeniui su kuriuo sudaryta nuotolinio lošimo sutartis. Tai reiškia, kad niekam kitam paskyros perduoti negalima, nes taip įvykdomas administracinis nusižengimas. Tačiau naudojantis kitų asmenų paskyromis gali kilti ir pinigų plovimo, sukčiavimo, neteisėto asmens duomenų naudojimo pavojus, o tai jau gali užtraukti ir baudžiamąją atsakomybę“, – teigia Lošimų priežiūros tarnybos vadovas Virginijus Daukšys.

Anot pašnekovo, kadangi sukčiaujančių lošėjų vis daugėja ir jie nuolat randa būdų kaip apeiti sistemą, aktyvūs lošimų organizatorių veiksmai bei bendradarbiavimas su LPT yra išskirtinai svarbūs norint sustabdyti sukčiavimą.

Jis atskleidžia, kad priežiūros tarnyba jau yra nustačiusi ir atlikusi patikrinimų dėl atvejų, kuomet vienas asmuo kitam perleido teisę naudotis paskyra.

Naudojantis kitų asmenų paskyromis azartinių lošimų tikslais atsiranda įvairios grėsmės – kyla pinigų plovimo, sukčiavimo, neteisėto asmens duomenų naudojimo pavojus, tam tikrais atvejais tai gali būti vagystė ar kita nusikalstama veika.

(Komentarai rašomi puslapio svečių Intensedebate platformoje. Įžeidžiančius ir draudžiamus komentarus periodiškai šaliname. Praneškite raportais apie pažeidimus, pašalinsime per 7d.)
Related Posts